Son Yazılar

Mansur Yavaş’dan Melih Gökçek’e sert gönderme

ABB Meclisi’nde 2021 yılına ilişkin faaliyet raporunun sunumu sırasında Gökçek devrine ait tenkitlerde bulunan Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş,”25 yıllık belediyecilik gerisinden Ankara halkına çıkıp sorduğunuz vakit Gökçek devrinin yapıtlarından aklınızda ne kaldı deseniz, bir numaralı AnkaPark, ikincisi de bu arkadaşlar… Parsel parsel… İki kitap dolusu Ankara halkından kimleri varlıklı ettiğinin hikayesi var” tabirlerini kullandı.

Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş’ın başkanlığında toplanan nisan ayı meclis toplantısında; ABB, ASKİ ve EGO Genel Müdürlüğünün 2021 yılı faaliyet raporları görüşüldü.

Yavaş, Melih Gökçek’in devrine ilişkin bilgiler verirken, “Proje dendiği vakit, eski periyoda ilişkin 25 yıl ile 3 yılı kıyaslıyorsunuz, 25 yıllık belediyecilik gerisinden Ankara halkına çıkıp sorduğunuz vakit Gökçek periyodunun yapıtlarından aklınızda ne kaldı deseniz, bir numaralı AnkaPark, ikincisi de bu arkadaşlar… Parsel parsel… İki kitap dolusu Ankara halkından kimleri varlıklı ettiğinin hikayesi var. Bunlar mahkemeye de ispat hakkı sunulacak diye verilemiyor. Hepinize iyi akşamlar diliyorum, final budur” dedi.

3 yıllık vazife müddeti boyunca tamamlanan projeler başta olmak üzere gelecek vizyonuna ait kıymetli açıklamalarda da bulunan Yavaş, Başkentlilere ve Meclis üyelerine, “Belediye lideri üstün ve ayrıcalıklı bir şahsiyet değil, kentin hem annesi hem de babası olmalıdır. Belediye lideri belediyenin sahibi değil, memurudur” kelamlarıyla seslendi.

YAVAŞ’TAN “ÖNCE İNSAN”, “SOSYAL BELEDİYECİLİK” VE “ZİHNİYET DEĞİŞİMİ” VURGUSU

Şeffaf, adil, toplumsal, iştirakçi ve hesap verebilir bir idare anlayışını benimsediklerini belirten Yavaş, “Ankaralının betondan, plastikten, ranttan ve her şeyden evvel siyasi kıskaçtan kurtulması gerekiyor, rahmet ve huzur iklimi isteniyor demiş, halkın sıhhatini, halkın canını önceleyen ve üretimi teşvik eden projeleri yapacağımıza kelam vermiştik. Tüm bu sözlerimizin akabinde, Ankaralı hemşehrilerimiz seçimde iradesini ortaya koymuş ve ‘sizinleyiz’ iletisi vermişti” dedi.

“Belediyenin idare anlayışında büyük bir zihniyet değişimi yapmayı; bu kenti şeffaf, iştirakçi, hesap verebilir ve ortak akılla yönetmeyi hedefledik.

*Nitekim 3 yılın sonunda bunu büyük bir oranda başarmanın memnunluğunu yaşıyoruz” kelamlarıyla konuşmasını sürdüren ABB Lideri Mansur Yavaş, şu değerlendirmelerde bulundu:

* Bizler, idare anlayışımız gereği daima “insanı” önceledik. Pir Edebali’nin ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın…’ kelamı bu hususta daima yol göstericimiz oldu.

*Bir kentte beşerler memnunsa o kentte ışık vardır. Bir kentte beşerler huzurluysa o kentte umut vardır.

*Hiçbir hemşehrimiz kendini yalnız hissetmiyorsa işte orada dayanışma vardır. Bir kenti aydınlatmak için gerek olan şey lambalar değil, umut ve inançtır.

*Genç bir vatandaşımızın ‘Kızılay’da gezerken ayağım takılsa, tam düşerken Mansur Lider elimden tutacak gibime geliyor’ diye yazdığı bir idare anlayışı bizim en çılgın projemizdi.

*İşte zihniyet değişimi tam bu noktada başladı ve bu kentte ayrıştırma, kutuplaştırma, hesaplaşma periyodu sona erdi. Bizler ‘gönüllere yol yapacağız’ derken, asfalt tonajı hesabı yapanlardan olmadık.

*Mutluluğu kıymetli heykel ve oyuncakların sağlayacağını değil, adaletin sağlayabileceğini hiç unutmadık.

*Onun için seçimi kazanır kazanmaz ‘Bu bir zafer değildir. Ne zaferi? Zafer düşmana karşı kazanılır.

*Bizim karşımızda düşman yok’ dedik ve Ankara’da teraziyi betona, ranta, plastik ve demire nazaran değil; hakka, gereksinime, doğruluğa nazaran tarttık.

*Ankara’da toplumsal belediyecilik anlayışını değiştirdiklerine dikkat çeken Yavaş, takviye iktisadı modeline geçtiklerini açıkladı:

*Eskiden bu kentte ‘sosyal yardım belediyeciliği’ uygulanıyordu. Halbuki biz ‘sosyal belediyeciliği’ tercih ettik.

*Sosyal yardım belediyeciliği, bir tüccarı varlıklı ederek aldığınız ve içerisinde günü geçmiş eserlerin yer aldığı besin kolilerini herkesin gözü önünde halka dağıtmaktır.

*Halkın asıl gereksinimlerinden uzak kalmak ve halkı yalnızca senin dağıttığın koliye hapsetmektir. Plansızdır, umarsızdır, amaçsızdır. Toplumsal Belediyecilik ise maksat sahibidir…

*Biz bu yüzden çocuklar büyürken protein alsınlar diye et ve süt dayanağı veriyoruz. Onlar üşümesinler diye doğal gaz dayanağı, okullarına gidebilsinler diye servis takviyesi sağlıyoruz.

*Eğitimlerinden uzak kalmasınlar diye internet dayanağı, her eğitim devrinin başında kırtasiye takviyesi veriyor, YKS-LGS imtihan fiyatlarını ödüyoruz.

*O çocukların doğumundan hayata atılacakları yaşlara kadar eşit koşullara sahip olmalarını, maddi imkânsızlıkların onların cürmü olmadığını bilmelerini, okumalarını; kendilerine, ailelerine, kentlerine ve ülkemize yararlı gençler olmalarını istiyoruz.

*Üstelik bunu yaparken, Başşehir Kart sistemi ile bir tüccarı varlıklı etmiyor, dayanak iktisadını kentin tamamına yayıyor, esnafımıza da büyük takviye vermiş oluyoruz.

*Böylece halkımız da gerçek gereksinimlerini istediği yerden rahatlıkla temin edebiliyor. İşte toplumsal yardım belediyeciliği ile toplumsal belediyecilik ortasındaki fark budur. İşte bir kentteki en çılgın proje de budur.

“BELEDİYE LİDERİ BELEDİYENİN SAHİBİ DEĞİL, MEMURUDUR”

Kent yönetiminde ‘ortak aklı’ benimsediklerine vurgu yapan Yavaş, idare anlayışı ile ilgili niyetlerini, “Belediye lideri halkın parasını kendi kasasına para aktaracak bir kaynak olarak değil, onuru ve namusu olarak bilmelidir. Belediye lideri üstün ve ayrıcalıklı bir şahsiyet değil, kentin hem annesi hem de babası olmalıdır. Belediye lideri belediyenin sahibi değil, memurudur” sözleriyle özetledi.

Misyona geldikten sonra “partili”, “yandaş”, “akraba”, “dost”, “paydaş” üzere sözlerin kent hafızasından silindiğine de dikkat çeken Yavaş, “Dikilen beton blokları, asfaltı, ucube oyuncak heykelleri, kapıları, kedileri, dinozorları, parayla tesis edebilirsiniz. Lakin huzur ve inanç; emsallerin artırılmasıyla, imar değişiklikleriyle, para ile değil; hakla, hukukla ve adaletle sağlanabilir. İşte bizim 3 yılda neler yaptığımızı görmek için herkesin elini vicdanına, aklını ise halkın ortasına koyup düşünmesi bu yüzden gerekmektedir. Yürekleri hakça paylaşım, eşitlik, insan sevgisi, adalet, müsamaha ve dayanışma ile kazanamadıysanız, yaptığınız Belediyecilik büsbütün çöptür. Zira paranın her şeyi satın alabileceği düşünülse de, hiç erişemeyeceği birinci alan inançtır. İnanç satın alınmaz, kazanılır. 3 yılda ne yaptınız? diye sorarak neler yaptığımızı hâlâ anlamayanlar, bu belediyecilik anlayışına halkın neden büyük bir teveccüh gösterdiğini kavrayamayanlar, anlaşılan o ki değil 3 yıl, bir 30 yıl daha geçse bunu anlamayacaklar” diye konuştu.

“KIZILAY-DİKMEN METRO PROJEMİZİ TAMAMLAYACAĞIZ”

Acil noktalarda 15 köprülü kavşak ile 8 temas yolunu tamamladıklarını, 2021 yılında bin 300’den fazla noktada asfalt serimi gerçekleştirdiklerini söz eden Yavaş, hayata geçirilen ve kısa müddette tamamlanacak ulaşım projleri hakkında şu bilgileri paylaştı:

*İstasyon Caddesi ki ne Başbakanlar, ne Liderler kelam verdi; yapmak bize nasip oldu, çok yakında açacağız.

*25 yıldır belediyenin 1 kilometre dahi açılışını yapamadığı bir kentte, metro projemizi tamamlayarak Bakanlığın onayına sunduk…

*Proje yapmak o kadar kolay değil, 50-60 tane sondaj yapıyorsunuz. Hiçbir tane bile metro projesi yok Ankara’da, biz başlattık.

*Metro projesi yapmak da o kadar değerli ki şu anda da Ulaştırma Bakanlığında. Bir de meydan okuyacağım size.

*Şimdi Kızılay- Dikmen Metro Projemizi de tamamlayacağız. 2 adet sınırımızda da uzatma çalışmalarımıza başladık.

*Keçiören, Ovacık, Koru, Yaşamkent ortasının projesinin de ihalesine çıkılıyor. Bu kentte bisiklet yolları yoktu, yapmaya başladık.

*2013 yılından beri yeni otobüs alınmayan Ankara’ya 369 adet otobüs aldık. Türkiye’de birinci kere dizelden dönüştürülmüş %100 elektrikli otobüsü ürettik, çok yakında yollarda göreceğiz.

Kırsal kalkınma dayanaklarından toplum sıhhatini önceleyen projelere öncelik verdiklerini belirten Yavaş, “Yeni evlenecek çiftlere SMA testi uygulamasını başlattık. Zira bir belediye liderine nazaran halkın sıhhati, vicdanının ferahlığıdır. Bir belediye lideri yönettiği kentin yalnızca idari amiri değil, gönül amiri, ömür amiri olmalıdır. Bizim belediyeciliğimizde hiçbir asfaltın, betonun ya da plastiğin, evvelce önlenmiş SMA hastalığından değeri yoktur. Bundan sonra da bu türlü çalışmaya devam edeceğiz… “Önce insanın sıhhati ve canı” diyeceğiz, evvel adalet, huzur ve şeffaflık diyeceğiz… Gelecek hoş günlerin, hoş kıssasını 6 milyon Ankaralı ile yazmayı sürdüreceğiz” dedi.

YAVAŞ: “SU VE BİLETİ YILLARCA DEĞERLİYE SATTILAR”     

ABB Lideri Mansur Yavaş; su, bilet ve sayaç fiyatlarıyla ilgili yapılan tenkitleri de sayılarla açıkladı:

*Suyu 2005-2018 yılında ortama 1,60 dolara satmış bu belediye. Biz artık 0,60 dolara satıyoruz. Bakıyoruz tweet atılıyor suya artırım yaptı belediye diye.

*İşte sayı ortada arkadaşlar. 2005-2018 yılında insanların en hayati gereksinimi olan suyu bugünün parasıyla 23,5 liraya satmışlar.

*Bu paralar ne olmuş, çöp projelere gitmiş. Altyapının hepsi bitmiş olsaydı şu anda Polatlı’nın suyu gitmiş olurdu, Çubuk’un gitmiş olurdu, Gölbaşı ve Mamak yapılmış olurdu.

*Açıktan akan kanal kalmazdı. Her belediye liderinin önceliği farklı. Bu çok değerli ve Ankara için ibret vesikasıdır, 1,60 dolara su satmak…

*Şimdi geliyorum yıllarca methettiğiniz belediyeye, Murat Karayalçın öğrencilere aylık abonman uygulamış 95 yılında aylık abonmanı siz kaldırmışsınız.2019’da biz gelene kadar abonman yok.

*Abonman üstünden neden siyaset yapıyorsunuz? Abonman yok sizde. Daha bitmedi arkadaşlar Ankaralı duysun artık 2015-17 yılları ortasında siz kaç paradan bindirmişsiniz?

*Ortalama 1,29 doları bulmuş bir orta. 1,29 dolar kaç para yapar arkadaşlar 20 liranın üstünde değil mi?

*2002’den itibaren ortalaması da 1 dolar yani bizimki ne kadar arkadaşlar 44 cent.. Geliyoruz sayaçlara 31 dolar mekanik sayaç satış kartlı sayaç satış 205 dolar, 300 dolara sattı biliyorum yani 300 dolara biliyorsunuz çok biliyorsunuz kartlı sayaçlarla ilgili tartışmalar yapılmıştı kartlı sayaç biz de 1000 lira 67 dolara yalnızca, mekanik sayaç da 196,5 lira.

Toplumsal yardım alan ailelere et yardımı yapılmasına yönelik tenkitlere de değinen Yavaş, şu açıklamalarda bulundu:

*Kırtasiye yardımı yapıyoruz, süt yardımı yapıyoruz. Niçin et yardımı diyince birden teğe alevlendiniz? Ben anlamadım. İsim yok, kime verildiği muhakkak değil.

*Ben size bir şey söyleyeyim, sahiden kendimi de dahil ederek söylüyorum. Biz bu kararı alıp, dağıttıktan sonra birinci gelen mailde bir vatandaşımız ‘Başkanım ben üç aydır  üç yaşındaki kızıma anne köftesi istiyordu ve veremiyordum. Allah razı olsun’  dedi. Yani millet ne alemde?

*Doğal gazla ilgili gelen bir öbür mailde de, ‘Biz şimdiye kadar cebimizde ne kadar varsa 30-40 lira o kadar alabiliyorduk.

*Hayatımda birinci kez 200 liralık alabildim ancak siz 500 lira yatırdınız, konutta çocuklarım artık ısınacak. Allah razı olsun” dedi.

“PATRON ANKARA HALKIDIR”

Konuşmasına “Bu kentte ‘bana yetişecek kimse yok mu’ dedirtmeyeceğiz. Bu kentte ‘arayacak kimsem yok mu?’ dedirtmeyeceğiz. Karanlıkta kalan hemşehrilerimize aydınlık, dara düşen hemşehrilerimize nefes, üreten hemşehrilerimize yâren olmaya devam edeceğiz” sözleriyle devam eden Yavaş, kelamlarını şöyle tamamladı:

*Elbette yanılgılarımız ve eksikliklerimiz de olabilir… Birbirimizi eleştirebiliriz de… Lakin hakaret dolu telaffuzları asla kabul etmeyeceğiz.

*Buyurun, bu hakaret dolu sözleri edenler motamot devam etsinler, buradan doğacak siyasi çıkarlar da onların olsun.

*Bizler parti ayırt etmeksizin sağduyu sahibi tüm Meclis üyelerimizle Ankara’yı konuşmaya, Ankara’yı düşünmeye devam edeceğiz.

*Ancak kabul etmediğim şey şu: Tahminen meclise az gelmemin değerli sebeplerinden birisi de şu. Kimi arkadaşlarımızın maalesef yaptıkları konuşmalar bugün beğenirsiniz, beğenmezsiniz sevmek zorunda değilsiniz lakin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı makamında oturan bir kişi hiçbir Allah’ın kulunun hakaret etme aşağılayıcı konuşma hakkı yoktur.

*Ben de onlarla tıpkı seviyeye inmek istemiyorum, kendime yakıştıramıyorum. İşveren Ankara halkı, sermayedar Ankara halkıdır; yöneten de Ankara halkı olmalıdır.

*Çünkü bizim yaptığımız hizmetlerin bedelini Ankaralılar ödemektedir, yani paranın asıl sahibi onlardır. Bizler bu anlayışlar kentimizi yönetmeye devam edeceğiz.

*Bir gün bu makamları bıraktığımızda, hatta bu dünyadan ebediyete göçtüğümüzde, gerimizden ‘dürüst adamdı, adaletliydi, uygun belediye lideriydi, garip gurebanın babasıydı, öğrencinin yoldaşıydı, namusluydu, temizdi; altyapımızı, parklarımızı, yollarımızı yaptı’ diyerek edilecek bir duanın kıymeti benim gözümde, öteki tüm ahir ömür mevzularından daha değerlidir.

Yazar : admin

Check Also

Hulusi Akar, Birleşik Arap Emirlikleri’ne gidiyor

Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, resmi ziyaretlerde bulunmak üzere yarın Birleşik Arap Emirlikleri'ne gidecek. Ulusal Savunma Bakanı Hulusi ...

Van escort Diyarbakır escort İskenderun escort Escort Sitesi Bostancı escort Bostancı escort bayan Dudullu escort Bayan Dudullu escort Göztepe escort bayan Ataşehir escort Maltepe escort Göztepe escort Lezbiyen escort