Son Yazılar

İş Konuşuyoruz 32. Kısım: Scotty CEO’su Tarkan Anlar

Sizi biraz tanıyalım..

Hayatıma Marmaris’te aile işlerine yardımcı olarak başladım. Akabinde Ege Üniversitesi İşletme Kısmı’nı kazandım. Üniversitede okurken İşletme Kulübü ve gibisi faaliyetlerde çok bulundum. Üniversite bittikten sonra da tekrar aile işlerine geri döndüm.

Daha sonra İstanbul’a taşınmak durumunda kaldım. Teknoloji ile çocukluğumdan beri çok yakındım. Hem yazılım manasında hem de bilgisayara olan ilgim vs… Daima projelerle uğraşıp yeni projeler geliştiriyordum. İstanbul’a taşındıktan sonra iki üç tane internet projesi geliştirdim. En değerlisi bir streaming platformu kurduk. Açıkçası herkesten evvel canlı yayın işine başlamıştık. Online televizyonlar kurulmasını sağlıyorduk. Beş sene boyunca hiçbir yatırım almadan büyüttük. Bu süreç Start-up’lar hakkında bilgi biriktirmemi, yöneticilik hakkında kendimi geliştirmemi ve Silikon Vadisinde bir network oluşturmamı sağladı.

Scotty fikri nasıl ortaya çıktı?

İstanbul’da yaşanan sorunlardan bir tanesi trafik. Toplantılara gitmek bizim için de sıkıntı oluyordu. Bilhassa de kent merkezinde oturmadığım için bayağı bir sorun oluyordu. Arkadaşlarımdan beni motorla toplantıya götürmesini rica ediyordum. Bu anlardan bir adedinde bu iş fikri aklımıza geldi. Toplantıya pek rahat yetiştiğimizi görünce ‘Neden bu türlü bir sistemi insanlara hizmet edebilecek biçime getirmiyoruz?’ dedik. Dünyada örnekleri var mı diye bakarken Endonezya’da bir örneğini gördüm. Daha sonra birçok ülkede olduğunu gördük. Market araştırması ve birkaç tane deney yaptık. Arkasında da Scotty’i başlattık. Süratlice büyümeye devam ediyoruz.

Birinci adımlar nasıl atıldı?

Elimizde bir eser, şoför ya da sermaye yoktu. Motosiklet şoförü bir arkadaşımızla Kadıköy”e indik, bir kamera aldık ve yoldan geçenlere İstanbul trafiği hakkında ne düşündüklerini sorduk. Bundan muzdarip olanlara ‘Motosiklet ile seyahat yapar mıydın?’ diye sorduk. Kimisi ‘evet’ kimisi ‘hayır’ dedi. ‘Kullanmak isteseniz bize ulaşır mısınız?’ dedik ve bir telefon numarası verdik. Birinci kullananlar bize bu numara üzerinden ulaştılar. İnsanları fiyatsız bir halde A noktasından B noktasına götürüp tecrübelerini sorduk. Memnuniyet oranının yüksek olduğunu görünce de süratlice başlayabiliriz dedik. Birinci çok kolay bir yazılımla 2017 Mayıs ayında başladık ve sonrasında büyüttük.

Scotty şoförlerini nasıl seçiyor?

Bizim Ümraniye’de 1800 metrekare Scotty Akademi alanımız var. Şoförler bu akademiye evvelce başvuruyorlar. Kabul edildikten sonra orada bir eğitime tabi tutuluyorlar. Bu eğitimlerin akabinde da hem teorik hem pratik imtihanlar oluyor. Tüm bunların akabinde onay alanlar Scotty’de şoförlük yapabiliyorlar. Bu seyahat tarafında. Yemek ve paket tarafında daha farklı prosedürler var. Bugüne kadar 110 bin müracaat oldu. Bunlardan 11 bin 500 sürücüyü kabul ettik ve şu anda kayıtlı şoför sayımız 12-13 bin civarında.

Scotty neden bu sembolü seçti? Manası nedir?

Scotty, ‘Işınla beni Scotty’den’ geliyor. Filimde de bir vulcan selamı var. Biz de selamlaşmanın ehemmiyetine çok inanıyoruz. Hem yolcular ile şoförler buluşurken onlar için de bir kolaylık oluyor. Bir selamlaşma hareketi üzerinden çıkıyor.

2018 Scotty için nasıl geçti? 2019’dan beklentileriniz neler?

2018 bizim birinci tam yılımızdı. Teknoloji altyapısının operasyonların yeni oturduğu bir yıldı. Bizim için doğum yılıydı. 2019 bizim büyüme yılımız. Çok önemli bir büyüme sağlamak istiyoruz. Hem yemek, seyahat ve paket alanında hem de öteki kentlere de yayılarak büyümeyi düşünüyoruz. Şu an tam odaklı yalnızca İstanbul’da çalışıyoruz. Başka kentlerde denemeler yapıyoruz.

Scotty yemek fikri nasıl ortaya çıktı?

Scotty bir yol paylaşım uygulaması olarak başlamadı Scotty bir platform olarak doğdu. Başladığı günden itibaren servis sağlayıcılar ile gereksinim sahiplerini buluşturan bir platform olarak doğdu. Birinci günden itibaren yemek alanını ve paketi başlatacağımız iş planımızda vardı. Beşerler yemek siparişi verdiklerinde yemeklerinin nerede olduğunu takip edemiyorlardı. Bu büyük bir kahırdı. Bilhassa benim için. Ben sabırsızım yemek konusunda. Bizim uygulamamızda yemeklerinin nerede olduklarını takip edebilecekleri ve çok daha süratli yemeklerine ulaşabileceklerine inanıyorduk. Başlattık ve şu anda 20-25 dakika içerisinde insanlara yemeklerini ulaştırabiliyoruz. Birinci gündem beri şirketimizin vizyonu insanlara kaybettikleri vakti geri kazandırmaktı. İnsanların bu kentteki hayatlarını kolaylaştırmak güzelleştirmek ve kaybettikleri vakti sevdikleriyle ya da sevdiği şeylerle geçirmelerini sağlatabilmekti. Dolayısı ile bu vizyonumuzla da uyduğu için yemek servisini süratle başlattık.

Scotty de Uber ile tıpkı sorunları yaşadı. Bu mevzuyu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Dünyanın her yerinde evvel bir inovasyon doğuyor. Akabinde regülasyon geliyor. Birinci özel televizyonlar çıktığı vakit şimdi bir regülasyon yoktu ve özel televizyonlar yasal olmayan bir yer üzerindeydiler. Biz seyahat tarafında şimdi regüle olmayan bir alandaydık. Ama regüle olması için birinci günden beri önemli çalışma harcadık. Biz bu regülasyonun çözüleceğine inanıyoruz. O yüzden de çalışmalarımıza devam ediyoruz. Tabi ki vakit alacak, hiçbir taraf için de kolay olmayacak şeyler bunlar. Lakin çözülecek.

Yabancı yatırımcı ilgisi var mı? Makul bir noktadan sonra şirketin paydaşlık yapısında bir değişiklik olur mu?

Biz birinci günden beri Türkiye’den çıkan bir teknoloji firması olarak Türkiye’nin gururu olmak kanısı ile ilerledik. Dolayısı ile de satmaktan çok satın almalar yapabileceğimize, buradan çıkan büyük bir Türk teknoloji şirketi olabileceğine inanıyoruz. Tabiki yatırım alıyoruz. Yatırım konusunda Orta Doğu’dan da Avrupa’dan da Amerika’dan da Asya’dan da yatırımcılarımız var. Çabucak çabucak tüm kıtalardan yatırımcılarımız var. Yatırım sermayesini bu ülkede kullanıyoruz, bu ülkenin iktisadına kazandırıyoruz. Yatırım alıp şirketimizi büyütüyoruz. Yerli yatırımcılarımız da var.

Akıllı para dediğimiz bir yatırım tipi var. Bizim yatırım aldığımız birkaç tane yatırımcı tıpkı vakitte büyük işler başarmış teşebbüsçüler. Bir teşebbüsün nasıl doğduğunu, nasıl ilerlemesi ve büyümesi gerektiğini çok güzel biliyorlar. BU insanların bu sistemleri nasıl kuruduklarını nasıl büyüttüklerini birebir onlardan öğreniyoruz. Hem yatırım hem de değerli bir bilgi birikimi alıyoruz. Bu bilgi birikimi de çok fazla kusur yapmadan büyüyebilmemize imkan sağlıyor.

Scotty’i kullanan insanlardan olumlu yahut olumsuz ne üzere reaksiyonlar aldınız?

Scotty’de yolcu olarak başlayan birçok kişi ehliyet imtihanına başvurup motosiklet kullanıcısına dönüştü. Kentteki motosiklet kullanımının, motosikletlere sevgi ve hürmetin daha fazla artmasını sağladı. Ayrıyeten insanlarda bir empati de oluşturdu. Motosiklet kültürü gittikçe oluşmaya ve gelişmeye başlıyor. Bu da memnunluk verici. Zira biz birinci günden beri motosiklet dostuyuz ve motosiklet kullanımının değil bilgisizliğin tehlikeli olduğuna inanıyoruz. O bilgisizliği bir halde bu tecrübe ve akademimizle dağıtabilirsek bizim için en büyük memnunluk kaynağı olacak.

İş hayatınızda ‘keşke bu işe kalkışmasaydım’ dediğiniz bir an oldu mu? Zorluklarla nasıl başa çıkarsınız?

Aslında hiç bu türlü bir an olmadı. Hatta ne kadar zorlaşırsa yüzümde gülümseme oluyor. ‘Hadi bakalım daha da eğlenceli yapıyorsun işimizi daha da efsaneleştiriyorsun’ diyorum. Zira bana nazaran zorluklar ne kadar büyürse yaptığın işin bedeli o kadar artıyor. Real Madrid’i yenmek kolay bir ekip karşısında kazanmaktan çok daha değerli.

Zorluklara daima ‘Bu level daha keyifli daha güç olacak’ gözüyle baktım. Zira her zorluk birebir vakitte hem kendini geliştirmeni sağlıyor hem de o zorluğu geçtikten sonra seni daha güçlü hale getiriyor. Zira diğerlerinin da geçmesi gereken zorluklar olacak. Bir manada onlara da örnek oluyorsun. Dolayısı ile zorluklardan ötürü hiçbir vakit ‘Neden başladık’ demedim. Tersine beni daima farklı bir biçimde memnun etti. Bununla ilgili çok hoş bir kitap var; Zorluk Yolun Kendisidir. Aslında zorlukların insan hayatında ne kadar değerli olduğunu anlatan bir ideoloji. Daha da zorlaşacağını düşünüyorum, yeni başlıyoruz.

Genç bir teşebbüsçü olarak bu yolun başındaki teşebbüsçü adaylarına tavsiyeleriniz neler?

Zorluklar olacak ve zorluklardan ötürü asla yılmamaları gerekiyor. Bence şey sahiden sıkı tutunma, zorluklar karşısında direnme ve uğraş etmeye devam etme. Hepsinden öte en değerli şeylerden birisi bu. Zira teşebbüs kolay bir şey değil sıra dışı bir şey yapıyorsan büyüyor. En değerli tavsiyem bu olur.

İkincisi olumlu niyetin gücüne nitekim inanıyorum. Daima Pollyanna olup negatif durumlara hazırlıklı olmayın demiyorum. Tabiki negatif durumların neler olabileceğini düşüneceğiz. Onlara nazaran plan ve hazırlık yapacağız lakin negatif olmayacağız. Daima olumlu düşünüp olumlu şeylerin olacağına inanıp o istikamette uğraş edeceğiz. Bence bir şeyleri değiştirmek için en kıymetli ikinci şey bu.

Üçüncüsü de katiyen sıkı çalışma. Çok çalışmak gerekiyor. Bu üçünü tavsiye ederim diyebilirim.

Siz de sık sık Scotty kullanıyorsunuz. Şoförlere CEO olduğunuzu söylüyor musunuz?

Daima kullanıyorum. Kimi şoförler tıpkı bölgelerde olduğu için denk geliyor ve tanıyan tanıyor. Tanımayan olduğunda da inene kadar söylemediğim oluyor. Söylememe sebebim de saklamak falan değil. Sanki şoförlerimiz Scotty’den şad mu? Ne üzere şikayetleri var? Bunları direkt olarak birinci ağızdan duymak istediğim için söylemiyorum. İnerken tanışıyoruz ve sarılıyoruz. Genelde şu ana kadar daima olumlu şeyler duyduk. Hatta benim ve takımın motivasyonunu en çok artıran şeylerden birisi kullanıcı ve şoförlerin olumlu geri dönüşleri. Şayet tanımıyorsa sonunda kesinlikle söylüyorum.

Sizi en çok etkileyen geri dönüş neydi?

Birinci aldığımız geri bildirimlerden birisi beni çok etkilemişti. İster 5 yıldız olsun ister 1 yıldız olsun biz, kullanıcıları tüm seyahatlerin sonunda arıyoruz. Birinci vakitler kullanıcılardan bir adedini aradım. “Benim iş yerim Fatih’te” dedi. “Her sabah saat 6’da kalkıp çıkıyordum. Artık yedi, yedi buçuk üzere meskenden çıkabiliyorum. Her sabah yarım saat, 45 dakika, altı aylık bir oğlum var onunla vakit geçiriyorum. Hayatım değişti, yüzüm gülmeye başladı, Allah sizden razı olsun” dedi. İnanılmaz duygulandım. Zira benim de bir kızım var. Sabahın birinci yarım saatini insanın çocuğuyla geçirmesinin ne demek olduğunu çok güzel anlayabiliyorum. Ortamızda konuşurken de daima bu öykü aklımıza geliyor.

Bunun üzere birçok kıssa var. Ameliyata yetişen bir tabip, davasına yetişen bir avukat… Her gün fakat her gün bu türlü enteresan bir olayla karşılaşıyoruz. Hayatımı bugün tekrar kurtardın Scotty size teşekkür ederim iletisi çabucak hemen her gün geliyor.

Yazar : admin

Check Also

19 Mayıs öncesi çarpıcı rapor: Gençler ya işsiz ya da taban ücretli!

DİSK-AR'ın 19 Mayıs’a özel çıkardığı bültene nazaran, Türkiye’de genç işsizliği dünya ortalamalarından yüksek olurken yükseköğrenim mezunu ...

Van escort Diyarbakır escort İskenderun escort Escort Sitesi Bostancı escort Bostancı escort bayan Dudullu escort Bayan Dudullu escort Göztepe escort bayan Ataşehir escort Maltepe escort Göztepe escort Lezbiyen escort